Anhydritový alebo cementový poter ?
Oba druhy materiálov majú svoje klady a zápory a každý je vhodný pre iné využitie.
Vo svojej praxi sa stretávame s tým, že zákazníci nemajú dostatok informácií, čoho môžu zneužiť dodávatelia, ktorí sa špecializujú iba na jeden druh poterov a zámerne zákazníkmi mystifikujú v prospech "svojho" produktu. Snažíme sa Vám týmto podať ucelené informácie a bojovať proti rôznym nepravdám a mýtom,ktoré v tejto oblasti panujú. Následne je na Vás - informovanom zákazníkovi ktorý produkt si vyberiete.
Staňte sa informovaným zákazníkom.
CENA
CEMENT
Cena za 1 m2 je na prvý pohľad a bez znalosti problematiky zdanlivo nižšia. Ide ale len o zdanlivú úsporu na úkor budúcich nákladov bývania, budúcich problémov, alebo na základe nedostatku informácií. Ak výrobca chce zaručiť porovnateľnú kvalitu, cena sa takmer vyrovná. Cementový poter sa taisto aplikuje vo vyššej vrstve - väčšie množstvo zahrievaného materiálu pri podlahovom kúrení.
ANHYDRIT
Cena je zdanlivo vyššia, čoho zneužívajú niektorí dodávatelia, ktorí vedia vyrobiť len cementový poter a zákazníkov zámerne neinformujú o niektorých úskaliach a možných problémoch, ktoré môžu v budúcnosti nastať.
ÚNOSNOSŤ
U oboch produktov porovnateľná. Pre bežné použitie v bytoch postačí pevnosť v tlaku 20 MPa, tam kde by malo byť vyššie zaťaženie podláh (regály, stroje ...) možno použiť poter s pevnosťou únosnosťou v tlaku 30 MPa.
ZMRŠŤOVANIE
CEMENT
Objemové zmeny: zmrštenie = až 1 mm / m, z čoho plynie veľká náchylnosť k praskaniu (Možnosť prasklín v dlažbe, časom dochádza na zdvíhanie v rohoch a k neprimeranému namáhaniu podlahového kúrenie v ťahu (v najhoršom prípade môže dôjsť aj k prasknutiu!) Tomu sa dá zabrániť pridaním protismršťovacej prísady do zmesi - jej cena však dvíha výslednú cenu poteru a takisto tento jav nikdy neostráni iba potlačí. Ďalším riešením je použitie kari sietí, čo má dopad ako na cenu za m2 podlahy, tak na pracnosť. Je nutné voliť menšie dilatačné celky a riešiť dilatačné škáry napr. uprostred miestnosti. Dilatáciu je potom nutné "priznať" v dlažbe. Treťou možnosťou je uzavretie povrchu poteru
špec. nástrekom, ktorý však nedovoľuje následné nalepenie dlažby (musí sa následne použiť dvojzložkový náter na báze živíc = vyššia cena).
ANHYDRIT
Objemové zmeny: Takmer nulové z čoho plynie takmer nulová náchylnosť k praskaniu (neovplyvňuje finálnu nášľapnú vrstvu, predovšetkým dlaždice, nedochádza ku zdvíhanie v rohoch a k neprimeranému namáhaniu podlahového kúrenia v ťahu. Až 500 m2 bez dilatačných škár, pri podlahovom kúrení 300m2.
PODLAHOVÉ KÚRENIE
CEMENT
Vplyvom väčšieho zmrštenia pri tuhnutí a väčšej tepelnej rozťažnosti postupne dochádza k oddeleniu poteru od rúrky kúrenia a tým aj k väčšiemu prechodovému odporu = vyššie náklady na kúrenie. Vzhľadom k pomalšej "regulačnej" odozve dochádza predovšetkým v prechodnom období, keď je ráno chladnejšie, a regulácia zapne ohrev. Než sa ohreje od kúrenia podlaha a následne vzduch v miestnosti ubehnú aj 3 hodiny. V prechodnom období v tejto dobe už môže byť vonkajšia teplota napr. 20 ° C a aj keď už kúriť nepotrebujeme, podlaha ešte 3 hodiny ohrieva vzduch v miestnosti. Často potom nasleduje vetranie a teplo unikne von = menšia pohoda a vyššie náklady na kúrenie
ANHYDRIT
Vzhľadom k svojim vlastnostiam umožňuje znížiť náklady na vykurovanie podlahovým kúrením. Má rýchlejšiu "regulačnú" odozvu, extrémne vysokú priľnavosť k rúrkam kúrenia a materiál je vnímaný teplejšie i subjektívne. Súčiniteľ tepelnej vodivosti určuje rýchlosť zmeny povrchovej teploty podlahy po zapnutí alebo vypnutí kúrenia. U anhydritu je uprostred medzi drevom a betónom. Vplyvom menšieho zmrštenia zostáva kontakt s vykurovacími rúrkami aj po vytvrdnutí pevný, nedochádza k oddeleniu od poteru a ku vzniku vzduchových medzier s veľkým prechodovým odporom (ako u cementového poteru).
VLHKÉ PROSTREDIE
CEMENT
Umožňuje použitie aj vo vlhkom a mokrom prostredí, dokonca napr. v garáži i bez ďalšej finálnej vrstvy (dlažby). je vhodný aj okolo bazénov, do práčovní, vývarovní, pivníc a všade, kde nemožno vylúčiť prienik vlhkosti do poteru.
ANHYDRIT
Pri styku s vodou po vytvrdnutí mäkne. Po vyschnutí sa vráti opäť do pôvodného stavu, ale môže dôjsť k odlúpnutiu dlažby, vydutie podlahy, atď. V kúpeľniach ho možno použiť za predpokladu dôkladne nalepenej a vyškárovanej dlažby ako aj izolovaním náterom (tekutá lepenka...) v kritických miestach (vaňa, spchový kút...).
VYSYCHANIE
CEMENT
Platí zásada o zabránení prievanu a oslnenia. Ďalej je z dôvodu obmedzenia vzniku trhlín nutné 2 - 3 dni povrch udržiavať pod vrstvičkou vody (= vnášanie ďalšie vlhkosti do okolitých konštrukcií a nutná prítomnosť na stavbe).
ANHYDRIT
Postačí na 2 dni zabrániť vysychaniu (uzavretie otvorov, zabránenie oslnenie zatienením okien, zabránenie prievanu). Potom sa nechá pozvoľne za riadeného vetrania vysychať - Po 7 dňoch možno kúriť podlahovým kúrením.
HRÚBKA VRSTVY
CEMENT
Odporúčaná hrúbka pri podlahovom kúrení 8 cm (minimálne 7 cm).
Odporúčaná hrúbka bez podlahového kúrenia 6 cm (minimálne 5 cm).
ANHYDRIT
Odporúčaná hrúbka pri podlahovom kúrení 6 cm (minimálne 5 cm).
Odporúčaná hrúbka bez podlahového kúrenia 4,5 cm (minimálne 3,5 cm).
Informovaný zákazník volí podľa druhu prostredia (mokré /suché), nákladov nielen na obstaranie ale aj na kúrenie, následného komfortu a možného rizika vzniku porúch konštrukcie podláh (a podlahového vykurovania).
Zodpovedný zhotoviteľ informuje zákazníka o vlastnostiach požadovaného poteru a predíde tak sklamaniu, reklamáciam a neskorším problémom. napr .:
- u cementových poterov zdôrazňujeme, že môže dôjsť časom k výraznému popraskaniu a v niektorých prípadoch až k nadvihnutiu v rohoch miestnosti. V najhoršom prípade, ak sa nepoužije kari sieť, môže dôjsť až k porušeniu rúrky podlahového kúrenia! K tomuto javu však dôjde až s odstupom času (po opätovnom ohrievanie a chladnutia kúrenie vplyvom únavy materiálu "naťahovaného" veľkou rozťažnosťou cementového materiálu. V tejto dobe už dodávateľ, ktorý o týchto rizikách zákazníka neinformoval, nemusí existovať. Aby sa tomuto prirodzenému správaniu cementového poteru zabránilo, je nutné buď použiť protismršťovací prísadu (zatiaľ však žiadna prísada tento jav neodstráni úplne, iba potlačí), vystuženie napr. karí sietí, alebo ošetrenie povrchu.
-u anhydritových poteroch zdôrazňujeme, že nepatrí do trvale vlhkých a mokrých priestorov.
Oba druhy materiálov majú svoje klady a zápory a každý je vhodný pre iné využitie.